کلینیک های تخصصی دکتر فووت

عوارض ديروز، امروز، فرداي صافي كف پا در كودكان

کف پای صاف,کودکان پای صاف,کفش و كفي طبی,کف پای صاف یک عارضه ارثی است,مبتلایان به کف پای صاف,پاپزشک,دکتر فووت

اگه درمان نشه چی میشه؟

کودکان در سنین پس از تولد تا پیش دبستانی به دلایل مختلفی به ارتوپد ها و فیزیوتراپیست ها مراجعه می کنند که بیشترین علت مراجعه بررسي صافی کف پا است. والدین هنگام ایستادن فرزندان از مشاهده نبود قوس پا و اینکه پاشنه ها به سمت بیرون چرخیده اند احساس نگرانی می کنند. آن ها در شگفتند که چگونه فرزندشان روی چنین پاهایی راه می رود. اما مهم ترین نگرانی از بابت دردها و مشکلاتی است که در آینده توسط این ناهنجاری گریبان گیر فرزندشان خواهد شد. ذهن والدین همواره مشغول سوال هایی از این قبیل است:

آیا پای صاف او بهتر خواهد شد یا بدتر؟

آیا نیاز به کفش و كفي طبی دارد؟

به نظر می رسد کف پای صاف یک عارضه ارثی است و معمولا یکی از والدین یا خویشاوندان درجه اول کودک صافی کف پا دارد. علت این عارضه به احتمال قوی شلی بیش از حد لیگامان ها و کپسول مفصلی است که باعث افتادگی قوس داخلي پا هنگام تحمل وزن می شود. شلی لیگامان ها و چاقی از مهم ترین عوامل مستعد کننده کودک به این عارضه هستند.

مطالعات مختلف نشان داده اند که سن بحرانی برای تشکیل قوس طولی پا زیر شش سال است.

اما سوال بسیاری از والدین در مورد صافی کف پای فرزندان: اگه ولش کنیم به حال خودش و کفش یا کفی طبی نگیره چی میشه؟ امکان داره خود به خود خوب شه؟ خودم کف پاهام صافه ولی اصلا تا الان هیچ مشکلی نداشتم.

برای پاسخ به این سوالات ابتدا کمی به شکل علمی تربررسي شود کف پای صاف باعث بروز چه مشکلاتی میشود.

اگر این عارضه درمان نشود و تا سنین نوجوانی باقی بماند فرد دچار عوارض و مشکلاتی می گردد. به دنبال صافی کف پا تاندون آشیل دچار کوتاهی می شود. به دنبال آن حرکت اوردن مچ پا به بالا یا اصطلاحا دورسی فلکسیون محدود می شود و این باعث انتقال نیروها به بخش میانی پا (میدفوت) می شود. به مرور زمان این مساله باعث اختلال در مفاصل مچ پا می شود. بیمار از یک درد مبهم در ناحیه مچ و قوس داخلی پا شکایت دارد. حرکات مفاصل زیر مچ (مفاصل ساب تالار و ميدتارسال) تا حدود 50 درصد کاهش می یابد.

کف پای صاف باعث بروز اختلالات و مشکلاتی در راه رفتن می شود.     

صافي كف پا در دراز مدت اثرات مخربي بر مفاصل پا و زانو و ساير مفاصل به جاي مي گذارند.

مبتلایان به کف پای صاف بیش از سایرین مستعد به پیچ خوردگی هستند. همچنین افرادی که کف پای صاف دارند بیشتر از افراد دیگر مستعد ابتلا به ارتروز درمفصل مچ پا در سنین بالاتر هستند

علاوه بر مشکلاتی که در بالا اشاره شد و بیشتر معطوف به آینده هستند, عوارض و دردهایی در سنین پایین گریبان گیر مبتلایان به صافی کف پا می شود که بعضا از سوی والدین به آن ها توجهی نمی شود زیرا والدین معتقدند که ابراز اینگونه شکایات بیشتر در جهت جلب توجه می باشد اما چنین نیست و کودک از این عوارض به واقع رنج می برد.

بروز درد در هنگام راه رفتن و عدم توانایی در پیمودن مسافت های متوسط از جمله اختلالات همراه با صافی کف پا است که از سوی والدین, تنبلی نامگذاری می شود در حالیکه فرد به دنبال مشکلات بیومکانیکی حاصل از صافی کف پا به واقع نمی تواند زیاد راه برود. 

از دیگر شکایات فرد مبتلا و والدین این است که وی نمی تواند به خوبی سایر همکلاسی هایش بدود و در موارد شدید عارضه اصلا فرد نمی تواند بدود. والدین معتقدند که وزن زیاد فرد مبتلا علت این عارضه است اما دلیل بسیار مهم تر آن این است که به دنبال مشکلات ذکر شده در مفاصل مچ, سیکل راه رفتن و دویدن وی با حالت عادی کاملا متفاوت است. به عبارتی برخی از مراحل سیکل راه رفتن و دویدن که شامل حرکات انفجاری و به جلو برنده است در این افراد وجود ندارد.

از دیگر مشکلات مبتلایان ضایع شدن و از بین رفتن سریع کفش در انهاست. ساییدگی کفش در کف پای صاف در قسمت داخلی پاشنه به چشم می خورد. از طرفی به دنبال برجستگی استخوان ناویکولار یا وجود یک استخوان اضافی به نام  ناویکولای کمکی, کفش ها سریعتر مستهلک می شوند.این مساله بار اقتصادی زیادی را بر دوش خانواده می گذارد و معمولا خانواده ها از این مساله شاکی هستند.

  در صورت عدم درمان زودهنگام صافی کف پا, به تدریج یک وضعیت بدنی جبرانی در فرد تثبیت می شود که از آن جمله می توان به ضربدری شدن زانوها, تمایل بیش از حد مفصل مچ پا به داخل ( پروناسیون), چرخش بیش از حد استخوان های ران به داخل ( انتورژن فمور) , افزایش قوس کمر و ایجاد برجستگی شکم اشاره نمود. این موارد علاوه بر اینکه هر یک سرمنشا مشکلات فراوانی هستند از لحاظ ظاهری و زیبایی نیز به یک دقدقه فکری برای مبتلایان به ویژه دختران نوجوان و والدینشان تبدیل شده اند. 

همواره در مقالات, یکی از عوامل ایجاد کمردرد را صافی کف پا ذکر می کنند. علت آن را می توان در تغییرات ساختاری و بدنی که به دنبال صافی کف پا ایجاد می شود و همه مفاصل اندام تحتانی و حتی مفاصل بالاتر را تحت تاثیر خود قرار می دهد جستجو کرد.

حتی صافی کف پا می تواند منشا ایجاد سردرد نیز باشد. به دنبال افت قوس طولی پا فعالیت عضلات ناحیه پا و ساق پا نیز دستخوش تغییر می شود. برخی عضلات دچار کوتاهی می شوند و دایما از خود فعالیت نشان می دهند و برخی عضلات دچار کشیدگی شده و ضعیف می شوند. سیگنال از طرف عضلاتی که مرتبا و به طور نابجا در حال فعالیت هستند در عملکرد صحیح مغز اختلال ایجاد می کند. به دلیل اختلال در کارکرد, مغز یکسری مواد شیمیایی ترشح می کند که باعث می شوند عروق مغزی ملتهب شوند و این فرایند باعث سردرد شدید و در مواردی میگرن می شود.

مبتلایان به عارضه صافی کف پا نمی توانند مانند همسالان خود فعالیت بدنی داشته باشند چرا که به دنبال راه رفتن و ورزش دچار درد در نواحی مختلف از کف پا تا کمر و حتی سر می شوند. این کاهش فعالیت به مرور باعث افزایش وزن و عوارض ناشی از آن خواهد شد.

لازم به ذکر است که در برخی مقالات به ارتباط بین صافی کف پا و کاهش بینایی هم اشاره شده است.

به طور كلي  علايم و عوارض كف پاي صاف شامل موارد زير است:

1- كاهش قوس طولي پا

2- چرخش پاشنه به خارج
3- برجستگي استخوان ناوي
4- پهن شدن پا
5- قرار گرفتن پنجه پا به بيرون در هنگام راه رفتن
6- قرار گرفتن كناره داخلي پا روي زمين در هنگام ايستادن و راه رفتن
7- ساييدگي كناره داخلي پاشنه كفش
8- درد در ناحيه قوس طولي داخلي
9- خستگي زودرس و كمر درد
10- ايجاد زمينه مناسب براي تغيير شكل زانو و تمايل به ضربدري شدن زانوها
11- فقدان حالت فنري بدون درد پا كه منجر به عدم مهارت در راه رفتن و كشيدن پا به زمين در اين حالت مي شود.
12- فقدان عمل ضربه گيري در پا كه پا را نسبت به زخمها و آرتروز مستعد مي كند.
13- وارد آمدن فشار به عروق و اعصاب پا كه فشار وارده به محل ارتباط اعصاب كف پايي داخلي و خارجي سبب دردهاي عصبي در پا مي شود.
14- انحراف انگشت(شست كج)

مطالب فوق صرفا اشاره ای گذرا به مشکلات بی شمار مبتلایان به عارضه صافی کف پا می باشد. حال با توجه به مطالب فوق الذکر جواب سوالات مطرح شده توسط والدین مبتلایان به صافی کف پا را می دهیم.

ولی گرامی! درست است که پای شما صاف است و تاکنون مشکل زیادی برای شما ایجاد نکرده است و البته ممکن است فرزند شما هم بدون دریافت درمان مناسب با همین عارضه تا آخر عمر دچار مشکل خاصی هم نشود, ولی آیا تضمینی دراین باره وجود دارد؟

اگر فرزند شما در آینده دور یا نزدیک و به دنبال بی توجهی شما در امر درمان دچار هر یک از مشکلات فوق الذکر شد چه جوابی برای او دارید؟

آیا بهتر نیست تا وقت هست به فکر چاره باشید؟

از اینکه بدانید فرزندتان دچار یکی از مشکلات بالا شده و درد می کشد در صورتیکه می توانستید با درمان زودهنگام آن از این مساله پیشگیری کنید چه احساسی به شما دست می دهد؟

پس والدین گرامی, لطفا بیماری صافی کف پا را .....

جدی بگیرید.

   

 

چاپپست الکترونیک

مشاوره و تماس با ما

تماس با ما

info@drfoot.ir


تلفن مشاوره و وقت دهی:

02143682

 

آدرس ما

کلینیک تخصصی پا

میدان ونک-خیابان ملاصدرا

ابتدای خیابان شیرازی شمالی-جنب بانک کشاورزی-مرکز درمانی نسخه

ساعات کاری

شنبه تا پنج شنبه :

8 صبح  الی 7عصر

مشاوره رایگان