درمان تخصصی عوارض پا

مراکز پاپزشکی, دکتر فووت, درمان مشکلات پا, جراحی پا, مشکل مچ پا

پودیاتری

امروزه در جهان علم به قدری تخصصی و شاخه شاخه شده که گاهی حتی خود دانشمندان را نیز گیج میکند. البته بسیاری از این تخصص‌ها هنوز وارد کشورمان نشده ولی با توجه به تعریف و شرح آن تخصص‌ها وجود آنها الزامی به نظر می رسد.

یکی از این تخصص‌ها، تخصص پا (Podiatry) است که برای اولین بار توسط دکتر رضا قلم قاش در بیمارستان مدائن تهران، راه اندازی گردیده است. این تخصص همان طور که از نامش پیداست، علمی است که در مورد بررسی، تشخیص و درمان مشکلات پا بحث می کند و بعضا با عنوانی مانند Dr Foot دنبال می گردد.

اولین نشانه‌های وجود توصیه و روش درمانی برای مراقبت و درمان بیماری‌های پا به حدود 2 هزار و 400 سال قبل از میلاد مسیح و در کتیبه‌های مصر باستان باز می‌گردد. از آن زمان به بعد هم بسیاری از پزشکان و حکمای غرب و و شرق در دست نوشته‌های خود به انواع روش‌های درمانی بیماری‌های پا مثل میخچه، شکستگی پا و ... اشاره کرده‌اند. در این مسیر شاید مهمترین اتفاق استخدام یک پزشک برای مراقبت از پای ناپلئون بناپارت باشد. اما بالاخره برای اولین بار در اوایل قرن بیستم و در آمریکا واژه پودیاتری به کار رفت.

امروزه متخصص پودیاتری یا همان پودیاتریست کسی است که کلیه بیماری‌ها و عواملی که سلامت کف پا، مچ پا و اندام تحتانی را تحت تاثیر قرار می دهد، به او مربوط می‌شود. اولین روزهایی که چنین تخصصی ایجاد شد، تنها راهنمایی بیماران مد نظر بود تا بتوانند از درمان‌های موجود آن زمان بهترین و بیشترین استفاده را ببرند. اما امروزه یک پودیاتریست خود درمان‌های مختلف مانند فیزیوتراپی، تجویز دارو یا جراحی پا را انجام می دهد. پیشرفت این علم به حدی بوده که از ابتدای سال 2011، انجمن پزشکی پودیاتری آمریکا بسیج عمومی برای آموزش همگانی عمومی مردم، دانشجویان پزشکی و متخصصان پودیاتری را شروع کرده است.

با اینکه اکنون پودیاتری یکی از علوم روز دنیا محسوب می‌شود اما همه کشورهای دنیا این تخصص پزشکی را ندارند. پودیاتری تنها در کشورهایی چون استرالیا، کانادا، آمریکا، بریتانیا، ایرلند، نیوزلند، آفریقای جنوبی، سنگاپور، برونئی و قبرس به عنوان یک تخصص پزشکی وجود دارد.

تخصصی بنام پا

در برخی کشورها مثل استرالیا، پودیاتری هم می تواند یکی از شاخه‌های پیراپزشکی بوده و هم می تواند یکی از تخصص‌های رشته پزشکی باشد. در این کشور، کارشناسان پودیاتری در یک دوره تحصیلی کارشناسی تربیت می‌شوند. اما پودیاتریست‌ها کسانی هستند که پس از گذراندن دوره پزشکی عمومی وارد دوره تخصصی پزشکی و جراحی پودیاتری می‌شوند. پزشکان متخصص پودیاتری در استرالیا می توانند هم برای بیماری‌های پا دارو تجویز کنند و هم جراحی.

اما در برخی کشورها مثل آمریکا، امور مربوط به بیماری‌های پا مربوط به دو گروه از پزشکان است: گروه اول پزشکان متخصص پودیاتری و گروه دوم پزشکان متخصص ارتوپدی. در آمریکا پس از یک لیسانس مرتبط با حوزه پزشکی، داوطلبان پزشکی پودیاتری مثل داوطلبان پزشکی عمومی وارد دانشکده پزشکی پودیاتری می‌شوند. دوره دکترای پزشکی پودیاتری حدود 4 سال به طول می‌انجامد و به عبارت دیگر طول دوره تحصیل آن درست هم اندازه دوران تحصیل پزشکی بوده و 8 سال است. پس از پایان دوران عمومی پزشکی پودیاتری، داوطلبان وارد دوره 2 تا 3 ساله تخصص پزشکی و جراحی پودیاتری می‌شوند.

در این دوره، پزشکان علاوه بر کسب دانش، به طور مستقیم با بیماران مبتلا به بیماری‌های پا سر و کار دارند و می توانند برای آنها دارو تجویز کرده یا پای آنها را جراحی کنند. پس از گذراندن دوره تخصص پزشکی و جراحی پودیاتری، پزشکان متخصص پا یا پودیاتریست می‌شوند. پس از دوره تخصص پودیاتری حتی دوره‌های فلوشیپ هم وجود دارد و یک پودیاتریست می‌تواند فلوشیپ مراقبت از پای دیابتی، فلوشیپ ضربه‌های پا و یا فلوشیپ جراحی با تهاجم حداقل شود.

جای پای مهم

در کشورهایی که تخصص پودیاتری وجود دارند، بیماران برای مشکلات مربوط به پای خود را به پودیاتریست مراجعه می کنند. حتی بیمارانی که مبتلا به بیماری‌های مزمنی مثل دیابت هستند که به مراقبت و کنترل درازمدت پا دارد، به صورت منظم برای ویزیت‌های دوره‌ای به پودیاتریست مراجعه می کنند. این بیماران حتی کفش خود را زیر نظر پزشکان متخخص پودیاتری تهیه می‌کنند. تخصص پودیاتری آنقدر در این کشورها اهمیت دارد که بسیاری از خدمات پیشگیری و درمانی آن تحت پوشش و حمایت بیمه است.

امروزه آنقدر تخصص پا اهمیت پیدا کرده که علاوه بر دوره پزشکی عمومی پودیاتری و تخصص آن، دوره‌های فوق تخصصی پودیاتری هم دارد.

چاپپست الکترونیک

مشاوره و تماس با ما

تماس با ما

info@drfoot.ir


تلفن مشاوره و وقت دهی:

02143682

 

آدرس ما

کلینیک تخصصی پا

میدان ونک-خیابان ملاصدرا

ابتدای خیابان شیرازی شمالی-جنب بانک کشاورزی-مرکز درمانی نسخه

ساعات کاری

شنبه تا پنج شنبه :

8 صبح  الی 7عصر

مشاوره رایگان