قوز شست چیست؟علت و درمان برجستگی یا کجی شست پا

برجستگی یا کجی شست پا (هالوکس والگوس)

این اختلال یک ناهنجاری استخوانی در مفصل شست پا می باشد که در بیشتر موارد به علت اختلالات ساختاری و بیومکانیکی در پا ایجاد می شود. در گذشته استفاده از کفش های نامناسب (پنجه باریک) را علت ایجاد این اختلال می دانستند اما امروزه ثابت شده است که اختلالات ساختاری پا به ویژه پرونیشن (صافی کف پا) باعث بروز این اختلال می شود.
در بیمارانی که این ناهنجاری استخوانی را دارند، زاویه شست پا به طرف دیگر انگشتان پا متمایل می شود که به این وضعیت، هالوکس والگوس می گویند. که به مرور باعث درد و محدودیت حرکتی می شود و حتی روی سایر انگشتان هم تاثیر می گذارد و باعث ایجاد بدشکلی ها و دفورمیتی هایی در انگشتان می شود. درد این ناهنجاری با کوچکترین ضربه بغرنج می شود.
hallux.jpg

علائم برجستگی یا کجی شست پا

 • اختلال ساختاری پا (صافی کف پا)
 • کفش نامناسب (تخت, پنجه باریک و یا پاشنه بلند)
 • در خانم ها نسبت به آقایان رایج تر است.
 • تورم در مفاصل انگشتان پا
 • درد در ناحیه سطح انگشت شست
 • ناراحتی یا احساس درد در هنگام پیاده روی

راه کارهای درمانی

 • رایجترین علت بونیون پرونیشن بیش از حد است در این حالت هنگامی که فرد راه می رود پای او بیش از حد به داخل می چرخد. بنابراین احتیاج است که علت اصلی ایجاد بونیون درمان شود تا از آسیب های ثانویه آن پیشگیری شود. استفاده از کفی های دکتر فوت و کفشهای مناسب به پیشگیری از آنها کمک می کند.
 • پوشیدن کفشهای پنجه پهن از جنس چرم فضای کافی برای پا فراهم می کند. از پوشیدن کفشهای پاشنه بلند پرهیز کنید.
 • جراحی بونیون برای بعضی از افراد نیاز است البته افراد کاندید جراحی باید روشهای درمانی غیر جراحی را استفاده کرده باشند و در صورت عدم درمان, جراحی کنند. جراحی بونیون در افراد بالای 20 سال بسیار موثر است اما جراحی هم به طور کامل نمی تواند باعث بهبودی شود. و اغلب بعد از جراحی مشکلاتی نظیر پینه و میخچه برای فرد ایجاد می شود. اگر بونیون بسیار دردناک, قرمز, و متورم باشد باید یخ روی مفصل گداشته شود و پا را بالا نگه داشت.
 • اسپیلنت شبانه بونیون اندازه بونیون را کاهش میدهد و هنگامی کهشما خواب هستید انگشت را صاف ننگه می دارد.
 • روکش های بونیون می تواند باعث کاهش درد روی بونیون شوند.
 • اعمال کشش روی انگشتان و پا به طور روزانه باعث افزایش جریان خون, افزایش فعالیت گلبولهای قرمز و اصلاح راستای استخوان می شود. آسان ترین راه برای این کار استفاده از جداکنندهای انگشتی نرم, ژله ای و انعطاف پذیر است که بین انگشتان قرار می گیرد و به صاف نگه داشتن انگشت کمک می کند.
 • ورزش های مربوط به بونیون به حفظ انعطاف پذیری مفصل کمک می کند.
مشاوره آنلاین
درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.ما اینجا هستیم تا به شما در شناخت مشکلات و اختلالات اصلی ترین اندام حرکتی بدن به شما خدمات مشاوره کارشناسان مرکز پاپزشکی را ارائه دهیم.

مشاوره با ما

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است. در اطلاعات درمانی آگاهی های لازم پیرامون وضعیت فعلی و راه کار های درمان و پیشگیری از بروز مجدد رخداد پاتولوژیک به بیمار آموزش داده شده و خود اوست که نقش محوری را در اصلاح وضعیت خود ایفا می کند.

فروشگاه سلامت نسخه

فروشگاه محصولات سلامت نسخه ارائه دهنده انواع اورتز،پروتز، صندل، کفش و کفی طبی است و متناسب با انواع بیماری ها و اختلالات شناخته شده در پا و مشکلات اسکلتی- عضلانی مربوط به راستای قامت هر فرد شامل انواع کمربند ها، زانو بند و بریسهای طبی است که آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.
noskheh.jpg
آدرس مرکز :<br> تهران،خیابان ملاصدرا<br>ابتدای شیرازی شمالی،<br>شماره 154
آدرس مرکز :
تهران،خیابان ملاصدرا
ابتدای شیرازی شمالی،
شماره 154
ساعات کاری مرکز :<br> 8 صبح تا 8 شب <br>
ساعات کاری مرکز :
8 صبح تا 8 شب